Jak psát lákavé texty jako profi kopík

20. 3. 2023

V našem starším příspěvku Co je to Copywriting, jsme vás uvedli do tajů copywritingu a podrobně jsme popsali, co všechno tato činnost obnáší a proč je v dnešní době tak populární. Pokud vás toto moderní kreativní povolání zaujalo a chtěli byste se vydat na dráhu profesionálního copywritera, máme pro vás několik tipů a triků, jak toho docílit.

Ujasnění svých cílů jako základ úspěchu

Než se pustím do psaní atraktivního reklamního textu, musím si vždy ujasnit, čeho chci dosáhnout a jaké jsou mé cíle. Mezi ty by rozhodně měla patřit snaha upoutat čtenářovu pozornost, a to ať už se jedná o psaní textové reklamy, texty webových stránek, tiskové zprávy či PR články. Dalším záměrem by mělo být u budoucího čtenáře, či dokonce potencionálního zákazníka, po přečtení textu vyvolat zájem a vzbudit neodkladnou touhu si třeba dané zboží zakoupit. Jednoduše řečeno, pokaždé se snažím svůj text zpracovat co nejpoutavěji, protože chci čtenáře motivovat k akci. Akcí může být jak nákup určitého zboží, či přihlášení se k odběru newsletteru, nebo třeba návštěva webových stránek.

Avšak mé ambice nemusí směřovat pouze k okamžité akci, ale můj text může sloužit i k budování tzv. brandingu. To znamená, že mým hlavním úmyslem bude, aby byl můj text (potažmo produkt ke kterému se vztahuje) co nejvíce zapamatovatelný. Právě lehce zapamatovatelný text totiž spoustě značek udělal nevyčíslitelnou službu.

Hromada značek vyrostla právě díky tomu, že jejich reklamní kampaně obsahovaly trefný a nápaditý slogan (neboli claim), který pomohl dotvořit jejich identitu. Mezi takové zdařilé slogany, které můžeme i s odstupem času použít jako vzorový příklad, patří třebaVanish, skvrn a špíny se zbavíš”, “Škoda - Simply Clever”, či “Today. Tommorow. Toyota.”...no řekněte sami, určitě jste je v minulosti slyšeli a okamžitě jste si tohle reklamní heslo spojili s produktem, ke kterému se vztahuje.🙂